«یکی از خصوصیّات سرود این است که در جامعه فرهنگ‌سازی میکند و سطح هم نمی‌شناسد؛ یعنی از سطوح بالای معرفتی و علمی و مانند اینها تا سطوح عامّه‌ی مردم همه را با سرعت فرا میگیرد. »

مقام معظم رهبری(حفظه الله) در دیدار شاعران 31/03/1395

سرود و آواهای انقلابی از اول انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مورد عنایت و توجه جریان انقلاب بوده و نقش مؤثری در حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی و حماسه سازی ملت داشته است. مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی) از سرود بعنوان یک اقدام جریان ساز نام بردند که می تواند مانند هوای تازه و بهاری نفوذ کند و اثرگذار باشد و در همین راستا از سرود نماهنگ “ارغوان” ، سرود نماهنگ “ایران ما” و… که توسط خانه سرود و موسیقی بسیج تولید شد، به عنوان یک کار پسندیده و شایسته نام بردند.

در یک دهه اخیر گروه های سرود در سراسر کشور در مناسبت ها و موضوعات مهم انقلاب اسلامی همواره نقش آفرینی نموده اند. با پیدا شدن ویروس منحوس کرونا سرود یک فناوری برای برگزاری جشن های خیابانی نیمه شعبان و عید سعید غدیر و… شد که توانست نشاط و شادی را در محله ها و شهرها و روستاها به ارمغان آورد.

از حدود سال 96 و 97 جشنواره های سرود استانی بصورت خاص در استان ها شکل گرفت و ضرورت دارد از این ظرفیت برای تولیدات فاخر و نمایش دادن ظرفیت های گروه های سرود در سطح ملی استفاده نمود. از این رو باتوجه به ظرفیت ها و استعداد های هنری که در این عرصه وجود دارد، برگزاری یک جشنواره فاخر ملی سرود ضروری به نظر می رسد.

در این راستا مرکز آفرینش های فرهنگی هنری بسیج با مشارکت برخی دستگاه ها اعم از معاونت امور استانهای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شرکت همراه اول، شهرداری تهران و برج میلاد اقدام به برگزاری نخستین جشنواره ملی و بین المللی سرود فجر در سال ۱۴۰۰ نمود.
این جشنواره در ۴ بخش اصلی سرود، آکاپلا، بازخوانی سرودها و ایده و طرح برگزار میشود.
همچنین بخش بین الملل جشنواره نیز بصورت همزمان درحال فعالیت بوده که بصورت مجزا برگزار خواهد شد.
یک بخش ویژه هم مدنظر قرارگرفته و آن آثار مرتبط با سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی ست.

نخستین جشنواره ملی و بین المللی سرود فجر در دو مرحله استانی و کشوری و راهیابی به مسابقه بزرگ تلویزیونی اجرا میگردد.